עץ ירוק | בחופשת לידה

עץ ירוק
בחופשת לידה

חופשת לידה וגילוף כפות

לא הרבה פעמים בחיים אנו נמצאים בסיטואציה בה קיימים כמה מצבים הנשזרים למצב אחד ונותנים לנו את האפשרות לחוות חוויה שונה מאוד מהיומיום הממוצע שלנו. ועכשיו אסביר את עצמי. בחודשים האחרונים בחיי אני נמצא בתקופת ביניים בעבודה. אני מחפש את המקום האידיאלי ביותר עבורי להעביר אליו את בית המלאכה שלי, שם אני אלמד נגרות ויבנה רהיטים. חיפושים אלה מעבירים אותי הרבה חוויות, לטוב ולרע. מעיין גלגל ענק אשר מסתובב במהירות גבוה ביותר ולעיתים אתה מרגיש את העליות בעוצמה גבוה וכמו כן גם את הירידות. אך בתוך כל זה אני מבין שאסור לי להתפשר ואני צריך למצוא את המקום בו ארגיש מחובר אל עצמי כמה שיותר ושיכיל בתוכו את השילובים של מקום הטובים ביותר לי, כלומר שקט, השראה, טבע ועוד…. מקום אשר אני ותלמידיי נחוש בו תחושה של יצירה ועשיה.

בנוסף, דבר מדהים הצטרף אלינו לחיים לפני שלושה חודשיים וזהו רפאל, בנינו השני. שהגר הבת הבכורה שלנו נולדה הייתי מאוד עמוס בעבודה, אפשרתי לעצמי לקחת שבוע חופש ולאחר מכן ללא כל שאלה חזרתי לעבוד. עכשיו נוצרה תקופה כזו של רגיעה משמעותית בחיי והדבר מאפשר לי לבלות אתו ועם אשתי בבית בחודשיים אלו שהם כל כך כיפים ומשמעותיים. דבר זה מאוד שונה מחיי היומיום שלי, כי מי שמכיר אותי יודע שאני איש של עבודה וכבר שנים רבות לא יצא לי מצב שלא קמתי בבוקר לאורך תקופה ממושכת ויצאתי לנגריה. אני צריך עבודה לנשמה, מזה אני בנוי וזה מה שעושה לי טוב. והנה בתקופה האחרונה אני מלמד את עצמי שגם אפשר לקום בבוקר לימים ושבועות של שקט וללא עבודה, ופשוט להיות וליהנות ממה שיש.

עכשיו נעבור לפן המקצועי ברשומה זו . דבר נוסף אשר הצטרף למשוואה זו הוא חשיפתי לעולם הגילוף בעץ ירוק. כל זה התחיל בקיץ האחרון בו יואב אלקיים המוכשר היה בארץ וקפצתי להשתתף בסדנא שלו אצל גיל בירושלים. העברנו שם כמה שעות בהם יואב העביר בצורה מקסימה את רזי המקצוע של גילוף כפות וכפיות, טעימה מעולה אשר דגדגה לי במקום הנכון ומיד לאחר מכן קניתי את הגרזן שלי. וכך יוצא שבחודשיים האחרונים אני מוצא את עצמי יושב כל שבוע כמה וכמה שעות מחוץ לבית ופשוט מגלף, וזה תענוג גדול. אני חייב להודות לחיים זינו, חבר יקר שהעברנו לא מעט שעות בחודשיים האחרונים, בהן חיים העביר לי ידע ונתן לי טיפים מדהימים. חיים מגלף כפות וכפיות מדהים וכייף להקשיב לאיש צנוע ומוכשר זה.

אני חייב להודות שעולם הגילוף פתח לי דלת נוספת לעולם העץ, גרם לי לחוש ולהבין דברים על החומר הזה שאני כל כך רגיל מכיר מזוויות שונות ואחרות. קודם כל, השימוש והעבודה הנכונה עם הגרזן והסכינים. גרזן זהו אחד הכלים שבאמת לעולם לא יצאה לי לעבוד אתו חוץ מלבקע עצים לתנור. אני נדהם לראות איזה יכולת ואיכות יש לכלי זה ולאיזה עדינות ודיוק ניתן להגיע. סכין גילוף זהו כלי אשר אני עובד איתו לא מעט בעבודות הנגרות שלי, אך אני חייב להגיד שעכשיו אני מרגיש שאני מתחיל להבין איך באמת צריך לעבוד עם סכין. בנוסף חייב להתוודות שרק בתקופה האחרונה הצלחתי להגיע לאיכויות השחזה של הסכין שהוא באמת עושה "את מה שאני אומר לו". עבודה זו של גילוף הכפות יש בה כל כך הרבה רבדים. קודם כל, העבודה עם העץ הירוק, זוהי אנטיתזה לעולם הנגרות כי הדבר הראשון והבסיסי אשר נגר יודע הוא שלעולם לא בונים רהיטים עם עץ לא יבש. פה זה ההפך הגמור, כל כך נעים ורך לעבוד עם החומר כשהוא רטוב, ממש נחתך בצורה נקיה וקלה, דבר המקל כל כך על העבודה. כמובן שזהו שיעור אדיר בכיווני סיבים שמבחינתי הסיבים הם דבר חשוב בנגרות. מי שמכיר אותי יודע שאני פריק של סיבים ומבחינתי כל עבודת הנגרות מושתת על זה. פה אתה פוגש את הסיב בכל כך הרבה צורות כך שאתה צריך להיות מאוד קשוב לחומר ולחיתוך. בנוסף חברים, פיתוח היצירתיות והמחשבה, הבנתי שזהו לא דבר ברור מאליו להסתכל על ענף עץ ולאחר מכן להוציא ממנו כף או כפית. אני חושב שאחת המנטרות שלי בתור נגר ומורה לנגרות זה היכולת לדמיין. כלומר, אני חושב שאם אנו עוצמים את העניים ומצליחים לדמיין את הרהיט אשר אנו עומדים לבנות, כבר עשינו תשעים אחוז מהעבודה ועכשיו נשאר הכיף, רק צריך להתחיל לבנות אותו. וגם כאן, בעולם הגילוף, להצליח להוציא כלי "שימושי" מתוך ענף או גזע של עץ, אני חייב לומר שזה הגניב אותי, ואני מרגיש שזה אחד הדברים הראשונים שאנו צריכים ללמד את עצמינו ואת ילדינו על מנת לפתח את המחשבה והיצירתיות. דבר נוסף ואחרון אשר פוגש אותי כל הזמן בעולם העץ וכמובן גם כאן בגילוף הוא עניין ההשחזה, בטח חלקכם חושבים שאני תקליט שבור שמדבר כל פעם על השחזה, אך הסיבה לכך היא שלא משנה מה אני עושה עם העץ אני נוכח לראות שההשחזה היא הליבה של הדברים, כלומר על מנת לעבוד עם הכלים שלנו אנו צריכים לפתח איתם מערכת יחסים של הקשבה ואמון. כאשר אנו מצליחים להשחיז את כלי העבודה שלנו, מבחינתי הוא פשוט מונח בתוך כף ידי ועושה את הפעולה אשר אני רוצה ממנו בצורה הטובה ביותר. כמובן שתמיד, אבל תמיד חשוב לנו לזכור שהסיבה שאנו משחיזים את הכלים היא על מנת לעבוד איתם על העץ ולא להפך, אך מבחינתי הכלי המושחז מכניס לעבודה יכולות מדהימות של איכות והנאה.

אז זהו חברים, לא לדאוג אני לא זונח את עולם הרהיטים והלימוד, אלה בתקופה האחרונה הקדשתי את עצמי לדברים קצת שונים בעולם העץ ומתוך זה אני מרגיש שאני גדל וצומח. הרהיטים כבר מדגדגים ביד ומתחילים לעלות כסקיצות בתוך המחברת וכפי שעוד רגע חולפת לה עונה מתקופות השנה, יש לי תחושה חדשה שעוד רגע גם תתחיל אצלי תקופה חדשה עם הרבה התחדשות, עשיה ויצירה.